Голови міст Шепетівщини взяли участь у форумі місцевого самоврядування

Голови міст Шепетівщини взяли участь у форумі місцевого самоврядування

Вчора, 20 вересня, в обласному центрі відбувся форум громад Хмельниччини на тему «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція». Захід об’єднав більше 150 учасників.

У режимі онлайн до заходу долучилися Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Наталія Козловська, народні депутати, заступник керівника проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») Мар’ян Юкіч.

У дискусії взяли участь Волочиський міський голова Костянтин Черниченко, Солобковецький сільський голова Сергій Когут, Меджибізький селищний голова Олександр Ткач, Старокостянтинівський міський голова Микола Мельничук, Славутський міський голова Василь Сидор, Шепетівський міський голова Віталій Бузиль та Староушицький селищний голова Анатолій Тимчук.

У вітальній частині форуму начальник обласної військової адміністрації Сергій Тюрін привітав учасників та підкреслив важливість децентралізації для розвитку регіону.

«На Хмельниччині активно допомагаємо силам оборони та закладаємо фундамент для післявоєнного розвитку. Створено три ветеранські хаби, а також працюємо над єдиною політикою підтримки ветеранів та родин загиблих у кожній громаді. Щодо реформи децентралізації, то якщо порівняти доходи загального фонду, зведеного в бюджеті області, за 2014 рік і до повномасштабного вторгнення 2021 року – то ці доходи зросли рівно в 5,5 разів. Активно залучаємо кошти з державного бюджету на освіту, безпеку та соціальні проекти. Наша мета – ефективна реалізація всіх проектів спільно з громадами», – зазначив очільник області та побажав учасникам плідної роботи, результативних обговорень й напрацювань.

Під час трьох панельних дискусій форуму учасники проаналізували низку важливих питань, які стосуються фінансової спроможності органів місцевого самоврядування, законодавчого врегулювання їхньої діяльності, міжнародної співпраці місцевих рад та залучення іноземних інвестицій на розвиток громад. Як було зауважено під час засідання, сьогодні перед органами місцевого самоврядування існує два виклики: здатність ОМС брати участь у міжнародних проєктах та відповідати за міжнародну діяльність, а також працювати над механізмом допомоги громадам для запуску цих проєктів. Окрім інших чинників, Україні для вступу до Європейського Союзу потрібна – адаптація українського законодавства, готовність держави та надання якісних послуг жителям.

Власне ці завдання й передбачені в оновленій Державній стратегії регіонального розвитку (ДСРР) на 2021-2027 роки, яка територіально орієнтована, враховує виклики сьогодення та завдання євроінтеграції, спирається на реальні потреби регіонів та громад.

Зміни до Державної стратегії регіонального розвитку є результатом спільної роботи місцевих і регіональних влад, асоціацій органів місцевого самоврядування, експертної спільноти та громадянського суспільства. Це важливий крок з наближення державної регіональної політики до ключової політики Європейського Союзу – політики згуртованості.

Вкотре представниками громад та Асоціацій ОМС було озвучено позицію про необхідність повернення «силового» ПДФО в місцеві бюджети та про необхідність збереження 64% ПДФО в бюджетах територіальних громад. Це одна з головних умов фінансової спроможності, а для деяких громад – питання виживання мешканців.

У рамках дискусії «Децентралізація: актуальний стан реформи та законодавчий вектор її подальшого розвитку. Пріоритети Комітету» народні депутати Олександр Аліксійчук, Дмитро Микиша, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Всеукраїнська асоціація громад» Іван Слободяник та виконавчий директор Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» Олександр Слобожан, Дунаєвецький міський голова, голова Хмельницького регіонального відділення Асоціації об’єднаних територіальних громад» Веліна Заяць, приділили увагу законодавчим аспектам реформи децентралізації влади в Україні, особливостям переходу від військового до багаторівневого цивільного врядування, обговорили передумови відновлення місцевого самоврядування та впровадження системи забезпечення законності в діяльності органів місцевого самоврядування.

Окрім того, учасники дискусії акцентували увагу на питаннях євроінтеграції, міжнародного територіального співробітництва, співпраці українських громад з проєктами і програмами Європейського Союзу, обговорили сучасний стан та нові можливості для органів місцевого самоврядування щодо співробітництва з європейськими громадами та залучення коштів європейських фондів через програму Interreg Europe. Адже міжнародна співпраця є ключовим фактором для розвитку громад.

Між учасниками заходу відбувся конструктивний діалог. Народні депутати від Хмельниччини Сергій Мандзій, Олексій Жмеренецький, а також директор Агенції регіонального розвитку Хмельницької області Катерина Савчук, голова Кам’янець-Подільської районної ради, Віце-президент Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад» з питань розвитку міжнародного співробітництва Михайло Сімашкевич, заступник виконавчого директора Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Всеукраїнська асоціація громад» Ігор Абрам’юк у межах панельної дискусії «Виклики для місцевого самоврядування на Хмельниччині. Відкритий мікрофон» говорили про проблеми органів місцевого самоврядування в сьогоднішніх реаліях.

Окремі міські та селищні голови територіальних громад області поділилися напрацюваннями своїх команд щодо розвитку співробітництва з муніципалітетами в країнах ЄС та залучення коштів іноземних фондів, а також удосконалення діяльності галузевих підрозділів місцевих рад з метою покращення надання послуг населенню у сфері охорони здоров’я, освіти, соціального захисту в умовах воєнних викликів. Йшла мова й про залучення радами міжнародної фінансової підтримки для реалізації місцевих проєктів та ініціатив, ефективне управління відходами та впровадження міжнародних практик поводження твердих побутових відходів, використання туристичного потенціалу та залучення інвестицій для розвитку місцевої інфраструктури.

У зв’язку з російсько-українською війною та непростими реаліями сьогодення, посадовці зосередили увагу й на впровадженні в громадах ветеранської політики, реабілітації та соціальному захисті ветеранів, допомозі внутрішньо-переміщеним особам, підтримці та розвитку у громадах бізнесу.

Захід завершився відкритим обговоренням, де представники громад поділилися своїми думками та ідеями щодо покращення управлінських процесів на місцевому рівні.

До слова, захід організований Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісом Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») об’єднав представників місцевого самоврядування, державних установ, депутатів Верховної Ради та міжнародних експертів.

Останнє редагування 21 вересня 2024, 13:27

Відео

Новини Хмельницького